Hrášci

„AHOJ HRÁŠKU, AHOJ HRÁŠKU,
JAK SE MÁŠ? JAK SE MÁŠ?
MY TĚ TU VÍTÁME, MY TĚ RÁDI MÁME,
POJĎ SEM K NÁM, MEZI NÁS…“


Třída Hrášci je třída koncipovaná pro děti s poruchami autistického spektra nebo jinými neurovývojovými poruchami. Prioritou je pro nás rozvoj komunikace, hry a samostatnosti dle individuálních potřeb dětí.

Ráno probouzíme zájem o tvoření a vyrábění, a také máme čas na hrátky v herně. Rádi se protáhneme na opičí dráze a ukrátíme si čas při zábavných úkolech u stolečku. Během společného přivítání v ranním kruhu se učíme sedět na koberečcích, vítáme se písničkou, ukazujeme si, jaký je den a co nás společně čeká.

Po rozmanité svačince se scházíme společně u klavíru. Některé dny jen zpíváme, broukáme a hrajeme na různé hudební nástroje. Jiné dny si po hudební chvilce povídáme a ukazujeme věci kolem nás. Po sezení si rádi zaběháme, zatancujeme nebo pohrajeme s padákem. Následuje relaxace s klidnou hudbou a trocha toho lenošení s krátkou pohádkou nebo hudebním klipem dle aktuálního tématu.

Vyhovuje nám práce v menších skupinkách, takže jednou týdně zavítáme do Bílého pokoje se světýlky, kde odpočíváme na vyhřívané matraci, v podsvíceném míčkovišti, pozorujeme vodní válec a posloucháme relaxační hudbu. Dále využíváme každý týden skvěle vybavenou Muzikomístnost k rozvoji senzorického vnímání a rádi tvoříme z keramické hlíny. Chodí za námi na návštěvu i pejsek LOTÍK, se kterým si užijeme spoustu legrace a dovádění.

Během pobytu venku rádi podnikáme výpravy do okolí školky, navštěvujeme různá hřiště a cestujeme MHD i vlakem. Velmi oblíbenou pravidelnou aktivitou jednou měsíčně je i aktivní pohyb v tělocvičně SOKOL Libeň.

Abychom tomu všemu dobře rozuměli, máme jednotlivé činnosti a úkoly označené obrázky, a tak víme, co nás čeká a jak nám práce pěkně ubíhá. Také se nám líbí, když slyšíme na začátku a na konci každé

aktivity známou písničku nebo popěvek. Chceme umět vyjádřit svá přání a potřeby, a tak se učíme komunikovat pomocí znaků nebo komunikačních tabulek sestavených z obrázků a fotek věcí, které máme rádi a potřebujeme.

 


Dokumenty


Složení třídy

– věk dětí: 3 – 7 let
– počet zapsaných dětí: 8


Kontakty

Telefon: 731 528 984, 222 251 945
E-mail: hrasi@stibrova.cz
Učitelé: Mgr. Hana Arenbergerová

Jan Oplištil

Karolína Houzarová

Asistenti pedagoga: Jakob Albrecht Pape

Tetiana Plotnikova


Galerie